Hygiena rukou a prevence infekcí - 3 kroky k úspěchu

02.06.2022

Je mytí a dezinfekce rukou účinnou prevencí infekcí?

 

Výzvy

 • Řádná údržba sanitárních prostor je pro školy, instituce a obchodní společnosti každodenní výzvou k zajištění jejich dobré pověsti. Sanitární prostory by měly uživatele povzbudit ke správnému postupu mytí rukou, zabránit šíření infekcí a zlepšit celkovou spokojenost a zároveň snížit náklady.

 • Mokré nebo vlhké ruce podporují šíření choroboplodných zárodků. Pokud jde o způsob sušení rukou, podívejte se na článek na našem blogu: Elektrické osoušeče nebo jednorázové utěrky?

 • Zlepšní povědomí o správném mytí rukou Vašich zaměstnanců, návštěvníků nebo studentů.

Fakta

 • 80% choroboplodných zárodků se šíří kontaktem mezi lidmi nebo kontaktem s kontaminovanými povrchy, a proto je nezbytné, aby sanitární prostory disponovaly dostatečným vybavením pro mytí a hygienu rukou. (1)

Přenos infekcí přes povrchy

 • Bylo zjištěno, že 25 % dávkovačů mýdla na dolévání je kontaminováno velkým množstvím bakterií. (2)

Dolévací dávkovače je třeba pravidelně čistit

 

 • Méně než 6 % populace si umývá ruce dostatečně důkladně (déle než 15 sekund) a kompletně. (3)

Často vynechávaná místa při mytí rukou

Problémy a náklady

Choroboplodné zárodky a bakterie, které jsou příčinou běžných nemocí, nejsou pouhým okem viditelné. Jsou všude: na pracovišti, ve veřejných i rekreačních zařízeních a vzdělávacích institucích.

Šíří se zejména kontaktem s ostatními osobami a s povrchy, kterých se často dotýkáme, viz take náš článek na blogu: Kancelářský ráj bakterií a virů a jak na ně.

 

Nedostatečná hygiena rukou způsobuje u spousty lidí onemocnění. Možné následky:

 • Náklady v důsledku narušené a snížené produktivity v důsledku absence.

 • Méně efektivní využití lidských zdrojů z důvodu nemocí a nedostatečné hygieny.

 • Poškození dobré pověsti organizace/firmy.

 • Poškození značky v důsledku negativní publicity.

 • Úkolem zaměstnavatelů a správců zařízení a budov je zajistit bezpečné prostředí pro zaměstnance I širokou veřejnost. Věříme, že důkladná hygiena rukou je důležitou součástí této odpovědnosti.

 

3 kroky k úspěchu

1. Zavedení správných hygienických postupů péče o pokožku. Několik studií prokázalo, že správná hygiena rukou může snížit absenci a související náklady až o 40 %.

2. Efektivní a pečlivá údržba sanitárních prostor. Podle vice než 67 % spotřebitelů se špatně udržované sanitární prostory rovnají špatnému managementu (Healthy Hand Washing Survey, 2013). To znamená, že komplexní program hygieny rukou je rozhodující pro dobré jméno společnosti.

3.Správné postupy péče o pokožku a produktový program. Program Apex systems zahrnuje širokou škálu přípravků pro mytí, dezinfekci a péči o pokožku rukou z řady Deb Stoko® a Christeyns pro různé aplikace a preference uživatelů.

Pro pracoviště, veřejné prostory, rekreační zařízení a vzdělávací instituce nabízíme řadu produktů, které jsou efektivní, přijemné při použití a šetrné k pokožce:

Řada ochranných krémů DebStokoOchrana – Ochranné krémy pomáhají chránit pokožku při kontaktu s různými nečistotami, dráždivými látkami a UV zářením. Vytváří ochrannou vrstvu, která zabraňuje pronikání látek do dalších vrstev kůže a umožňuje její lepší čištění.
 


Jemná pěnová mýdla DebStokoMytí – Jemná pěnová mýdla a sprchové gely. Jemnost mýdel je důležitá pro udržení zdravé pokožky, zejména během epidemických nebo pandemických situací, kdy častější mytí a osoušení rukou je to nejdůležitější, co můžete udělat!

 

Pěnová bezoplachová dezinfekce DebStokoDezinfekce – Ať už se jedná o systém uzavřených patron nebo tekutou dezinfekci na dolévání, oba typy přípravků zajišťují vysokou úroveň hygieny rukou. Naše přípravky jsou schválené, testované a řádně registrované. Jsou šetrné k citlivé pokožce, obsahují pečující látky a po použití nezanechávají pocit lepkavých rukou.

Poznámka: V začátcích epidemie v ČR se objevily přípravky, které nebyly schváleny, registrovány, natož testovány. Neobsahují ochranné a pečující složky. V některých případech, a hlavně při častém použití, mohou popálit a vysušit pokožku rukou. Lidé je potom přestávají používat, což samozřejmě zvyšuje riziko a množství choroboplodných zárodků na rukou. Po použití těchto přípravků navíc zůstavají na rukou zbytky, které mohou poškodit např. citlivé díly ve výrobě, dotykové obrazovky a další.

Řada regeneračních krémů Deb StokoRegenerace – Vyživující a regenerační krémy pro použití po práci pomáhají udržet pokožku zdravou a zabraňují vysoušení. Zdravá pokožka je důležitým aspektem správné hygieny rukou. Lidé s kožními problémy se často vyhýbají mytí a dezinfekci rukou, což zvyšuje množství patogenů na rukou.

 

Pomocí těchto tří kroků zvýšíte povědomí a upevníte návyky Vašich zaměstnanců, návštěvníků nebo studentů o hygiene rukou. Navrhneme Vám program péče o pokožku, který splní specifické požadavky Vaší organizace nebo pracoviště. Stáhněte si letáky:

 

 

Kromě proškolení zaměstnanců jsme schopni zajistit konzultace, instalace a údržbu dávkovačů, stejně jako bezplatné zapůjčení dávkovačů s doživotní zárukou.

Konkrétní výhody našich systémů

• Snižují celkové náklady

Snižují náklady vznikající nepřítomností zaměstnanců v důsledku nemocí.

Nižší ztráta produktivity nemocných zaměstnanců.

Eliminuje nadměrné použití přípravků díky řízenému dávkování.

• Upevňuje zdraví a bezpečnost

Omezuje šíření choroboplodných zárodků a infekcí.

Povzbuzuje ke správné hygieně rukou.

Naše řada přípravků zahrnuje produkty certifikované ECARF – Evropským střediskem pro výzkum alergií, které jsou vhodné pro osoby trpící alergiemi a ekzémy.

• Lepší pro životní prostředí

Ultrazvukově uzavřené patrony se při použití samy skládají do sebe a minimalizují odpad.

Mýdlo ve formě pěny snižuje spotřebu vody i mýdla samotného.

Nízká spotřeba snižuje nároky i náklady na skladovací prostory a přepravu.

 

DOPORUČENÉ PRODUKTY

MYTÍ RUKOU

Original Foam - Nejoblíbenější jemně parfemované pěnové mýdlo
Deb Proline - Dávkovač na všechny 1l patrony přípravků Deb*
Deb Global Washroom - Dávkovač pro 1l patrony mýdel Deb*

DEZINFEKCE RUKOU

Deb InstanFoam Complete - Pěna pro rychlou dezinfekci fyzicky čisté kůže.
Deb Global Sanitise - Dávkovač pro patrony přípravků pro dezinfekci rukou Deb*

Phago’rub Solution SPS - Tekutý bezoplachový dezinfekční prostředek na ruce s širokým spektrem účinnosti, vhodný pro citlivou pokožku. 10l kanystr pro dávkovače:

Arnold - velkokapacitní dezinfekční stanice, použití s tekutou dezinfekcí rukou
Stojan s dávkovačem dezinfekce - ideální řešení do vstupních prostor
Mechanický dávkovač dezinfekce na dolévání

REGENERACE POKOŽKY

Stokolan Hand and Body - Příjemně parfemovaný hydratační, pečující a zvláčňující krém s kreatinem, alantoinem, glycerinem a vyhlazujícím souborem látek.

Stokolan Light Pure – neparfemovaný, lehký regenerační krém

HYGIENICKÝ PAPÍR A MNOHEM VÍCE

Katalog Tegee Clean & Care

 

 

(1) Zdroj: Světová zdravotnická organizace (WHO)
(2) Zdroj: Gerba, C.P. et al., Bacterial Contamination of Liquid Hand Soaps, 2006, University of Arizona.
(3) Zdroj: Borchgrevink, C.P. et al., Hand Washing Practices in a College Town Environment, 2013, Michigan State University.

 

Autor: Frans Witpeerd, Managing Director, Apex Central Europe, s.r.o.
Překlad a korekce: Mgr. Petra Sedlářová, Zdeněk Mocek, Marketing, Apex Central Europe, s.r.o.

frame-scrollup