11 užitečných tipů pro barevné kódování ve Vaší společnosti

26.01.2023

Získání všech výhod barevného kódování vašeho čisticího náčiní a vybavení obvykle závisí na:

  • systematičnosti
  • důslednosti
  • jednoduchosti – komplikované systémy se vždy nějakým způsobem pokazí!
  • uživatelské přívětivosti

 

Tady jsou některé z klíčových věcí, které byste měli mít na paměti, když plánujete barevné kódování.

1. Používejte kontrastní barvy

Barevný kontrast umožňuje vám a vašim zaměstnancům snadno rozpoznat v potravinách plastové úlomky nebo uvolněné štětiny z čisticího náčiní. Samozřejmě byste měli vždy zkontrolovat a vyměnit čisticí náčiní a vybavení pro manipulaci s potravinami, jakmile začne vykazovat známky opotřebení.

2. Vyvarujte se složitých barevných kombinací

Nedoporučujeme kombinovat barvy u jednotlivých nástrojů nebo skupin nástrojů. Místo toho doporučujeme použít stejnou barvu pro násady
i smetáky, stěrky apod.

3. Udržte jednoduchost

Omezte počet barev co nejvíce. Nepokoušejte se ke každému kroku složitého procesu přiřadit různé barvy. Pokud je systém barevného kódování příliš komplikovaný, Vaši zaměstnanci mu nebudou rozumět nebo jej nebudou používat.

4. Ujistěte se, že barvy dávají smysl

Barvy, které vyberete, by Vašim zaměstnancům měly dávat jasný a zřejmý smysl. Pokud je to možné, měli byste zvolit barvy s přirozeným, zjevným spojením s konkrétní zónou nebo potravinářským výrobkem.

5. Použijte značení a vysvětlivky

Podpořte svůj systém barevného kódování dobrým značením (v případě potřeby pomocí obrázků nebo vícejazyčného textu), abyste se ujistili, že ho Vaši zaměstnanci používají správně.

6. Použijte kombinace vhodné pro barvoslepé

Jeden z 12 mužů a jedna z 200 žen jsou barvoslepí. Pomocí různých odstínů a kontrastů usnadníte barvoslepým zaměstnancům rozlišovat barvy.

Máte-li pochybnosti, pořiďte fotografii barev a převeďte fotografii na černobílou. Pokud poznáte rozdíl, diferenciace odstínů je dostatečně silná, aby fungovala pro Vaše barvoslepé zaměstnance.

7. Barevné kódování proveďte v plném rozsahu

Implementujte svůj systém barevného kódování ve všech zónách současně. Pro větší přehlednost si stanovte konečné datum pro postupné vyřazení starého systému a jasné datum zahájení pro nový barevně odlišený systém.

8. Sdělte svůj záměr jasně v celém provozu

Nejprve se sejděte se svými vedoucími směn, abyste se ujistili, že rozumí systému. Poté seznamte
s programem další zaměstnance.

9. Barevně kódované věšáky a úložný prostor

Ujistěte se, že jsou nástroje uloženy v oblasti, kde se skutečně používají, a používejte barevně označené úložiště, jako jsou „shadowboardy“ a nástěnné věšáky.

10. Dotažení do konce

Ujistěte se, že Vaše nákupní oddělení, manažer kvality a zaměstnanci používají stejnou dokumentaci, takže každý je součástí stejného systému.

11. Nastavte plán údržby barevného kódování

Pravidelně sledujte a kontrolujte svůj plán barevného kódování a kontrolujte a udržujte čisticí náčiní, abyste získali nejlepší možnou kontrolu nad riziky křížové kontaminace. 

Autor: Stine Lønnerup Bislev, Hygiene and Complience manager Vikan
Překlad: Mgr. Petra Sedlářová, Zdeněk Mocek, Marketing, Apex Central Europe, s.r.o.

frame-scrollup